Powrót do spisu jednostek

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Rodzaj jednostki
Uczelnia wyższa
Adres
Gagarina 5, Toruń 87-100
Telefon
56 611 42 95
Email
wydawnictwo@umk.pl
WWW
www.umk.pl

Wydawnictwo Naukowe UMK jest jednym z największych wydawnictw uczelnianych w Polsce. Systematycznie zwiększa liczbę swoich publikacji: w 2012 r. wydano już 220 nowych tytułów.

Głównym zadaniem Wydawnictwa jest opracowanie redakcyjne, publikacja i dystrybucja prac naukowych. Wśród autorów są nie tylko toruńscy badacze, lecz również uczeni wywodzący się z innych ośrodków naukowych: uczelni, towarzystw, instytutów – w kraju i zagranicą.

Oferta Wydawnictwa jest bogata i zróżnicowana, obejmuje: monografie, rozprawy, podręczniki i czasopisma – z nauk humanistycznych, społeczno-ekonomicznych, matematyczno-przyrodniczych i medycznych.

Wśród wydawanych publikacji są prestiżowe serie, m.in.: Mons Sancti Laurenti, Monografie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Ordines Militares, oraz wysoko notowane czasopisma, m.in. „Eastern European Countryside”, „Ecological Questions”, „Klio”, „Litteraria Copernicana” – o zasięgu nie tylko ogólnopolskim, ale i międzynarodowym. Od 2011 r. Wydawnictwo Naukowe UMK publikuje i dystrybuuje renomowaną serię Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w której wydawane są wybitne prace z dziedziny humanistyki i nauk społecznych.

Od początku swojego istnienia Wydawnictwo korzysta z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. W tym celu zakupiono nowoczesny park maszynowy i stworzono własną drukarnię cyfrową, umożliwiającą szybki i ekonomiczny druk książek, broszur, plakatów, ulotek itp.

Od stycznia 2013 r. Wydawnictwo utrzymuje i zarządza pierwszą w Polsce cyfrową platformą czasopism naukowych, która bezpłatnie udostępnia/będzie udostępniać wszystkie czasopisma Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Cyfrowa Platforma Czasopism UMK to nowoczesny system informatyczny wspomagający zarządzanie, obieg informacji, system komunikacji, recenzowanie oraz indeksowanie publikacji. Projekt zapewni nieograniczony dostęp do wyników badań naukowych prezentowanych we wszystkich czasopismach Uniwersytetu – w formie elektronicznej, bezpłatnej, w systemie Open Access na zasadach licencji niewyłącznej Creative Commons (CC BY-ND 3.0). Istnieje także możliwość zlecenia druku całego numeru czasopisma (usługa płatna).

Książki i czasopisma Wydawnictwa Naukowego UMK są dystrybuowane przez największe hurtownie w Polsce, m.in.: Ogólnopolski System Dystrybucji Wydawnictw Azymut – Grupa PWN (Warszawa), Hurtownię ABC (Poznań), a także Matras (Katowice). Sprzedaż detaliczną prowadzą zaś największe księgarnie naukowe, m.in.: Liber. Księgarnia Uniwersytecka (Warszawa), Główna Księgarnia Naukowa (Kraków), Księgarnia Uniwersytecka (Lublin), Poznańska Księgarnia Akademicka (Poznań), Księgarnia PWN (Warszawa).

Wydawnictwo regularnie uczestniczy w najważniejszych imprezach targowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Przygotowuje również kiermasze książek podczas licznych konferencji naukowych w Toruniu i innych ośrodkach akademickich. Ponadto organizuje spotkania autorskie, dyskusje o książkach i konferencje naukowe na temat edytorstwa.

Dystrybucja książek i czasopism WN UMK odbywa się również za pośrednictwem Internetu: publikacje są dostępne nie tylko na wielofunkcyjnej stronie www.wydawnictwoumk.pl, ale i w ofercie największych sklepów internetowych, m.in.: amazon.com, empik.com, merlin.pl, gandalf.com.pl.

Dzięki nowoczesnym technologiom Wydawnictwo prowadzi sprzedaż e-booków – za pośrednictwem własnej strony internetowej oraz platformy ibuk.pl, która aktualnie oferuje blisko 300 tytułów WN UMK. Jest to ewenement na rynku wydawnictw uczelnianych. Książki Wydawnictwa Naukowego UMK były wielokrotnie nagradzane w ogólnopolskich konkursach wydawniczych.

Mapa Google

Lista publikacji tego samego wydawnictwa dostępna w epnp.pl:

Dotacje na innowacje

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Serwis Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku